Príčiny: Ako pri rade chorôb vlasov zohráva dôležitú rolu genetika, t.j. dedičné vlohy. Typický rast chlpov na našom tele je súčasťou znakov, ktoré odlišujú obe pohlavia. Dieťa sa rodí iba s primárnym ochlpením (lanugo), ktoré behom dní stráca. Nástupom puberty, ktorá je riadená hormonálne nastáva rozvoj takzvaného sekundárneho ochlpenia, t.j. pohlavne špecifikovaného ochlpenia. Ústredný hormón so vzťahom k rastu vlasov a nechtov je kortizol.

Príčiny: Zmeny farby vlasov sú najčastejšie podmienené geneticky (vek, pohlavie) alebo prostredím. Na priamom slnku pri dlhodobej expozícií sa vlasy zosvetľujú. Pokiaľ nastane úbytok pigmentu melanínu, ktorý je určujúci pre farbu vlasov, a súčasne sa vplyvom starnutia naruší ochranná kutikula vlasu, dostáva sa k povrchu vlasu vzdušný kyslík, ktorý spôsobí oxidáciu a zmenu farby na šedavý kolorit.

Príčiny: Nadmerná strata vlasov vedie postupne v danom mieste k prejavom plešatosti (alopécií). Stav vypadávania môže byť prechodný alebo trvalý. Je celá rada príčin vypadávania. Najčastejšie sa uvádzajú úrazy, ionizujúce zranenia, nadmerné opaľovanie, popálenie a poleptanie, hnisavé infekcie kože vo vlasoch, plesne, pásový opar, niektoré choroby spojivového tkaniva, kožného tkaniva. Pri takzvanej seboroickej alopécií typickej u mužov nastáva okolo 20. až 30. roku preriedenie na spánkoch a na temene a postupne zostáva iba veniec vlasov po stranách a v tyle.