Príčiny: Ochorenie postihuje najmä dospelých, častejšie osoby so sklonom k zvýšenému poteniu. Nákazlivosť je malá.

Príčiny: Najtypickejšími predstaviteľmi kvasinkovej infekcie kože a slizníc sú kandidy. Tieto huby žijú prirodzene na koži, v ústach, v pošve, v črevnom trakte, ale tiež na ovocí a zelenine. Za vhodných podmienok sa rozmnoží a spôsobí infekciu. Pre kvasinky podobne je ideálnym prostredím teplo, vlhko, posun pH kože do zásaditých hodnôt (nevhodné mydlá alebo aj kozmetika). Za rizikové faktory je nevyhnutné pokladať tiež obezitu, cukrovku, podvýživu alebo iné ochorenia, ktoré majú vplyv na imunitný systém – napr. AIDS.

Príčiny: Patria ku skupine dermatomykóz. Postihujú nechtovú platničku a okolitú kožu. Často vidíme kombináciu plesne nôh a nechtov. Plesne sa do nechtu dostanú spravidla škrabaním alebo aj nožničkami pri pedikúre či manikúre.

Príčiny: Typickým zástupcom je Tinea alebo epidermofýcia. Môže postihnúť akúkoľvek časť tela vrátane vlasov alebo fúzov. Často sa vyskytuje v miestach záhybov – medzi prstami, v trieslach alebo vo vlasoch. Obzvlášť časté sú tiney kože nôh a rúk, ku ktorým postihnutý často príde v kúpeľoch a kúpeľniach.