Typické prejavy: Za špecifickú poruchu rohovatenia je možné pokladať aj stvrdnutú kožu piet. Tento stav môže byť sprievodným javom určitého ochorenia – najčastejšie plesní – alebo ho môže sprevádzať ako súčasť systémového ochorenia – cukrovka, autoimunita a iné. V mnohých prípadoch je stav praskania piet zapríčinený nesprávnou starostlivosťou o ne.

Príčiny: Praskliny kože môžu mať viacero príčin. Ak sa jedná o klasickú prasklinu zasahujúcu až na povrch, hovoríme o ragáde. Tie sú typické pre ústne kútiky, päty a v niektorých prípadoch aj dlane a miesta ohybov (lakte). Tieto praskliny vznikajú najčastejšie z poruchy hydratácie a lipidácie (obsah tukov) kože. Príčinou môže byť suchá koža alebo niektorá z chorôb, napríklad atopická dermatitída alebo lupienka. V niektorých prípadoch sa praskliny zhoja do jazvy. Prasklina sa môže objaviť aj vo vnútri kože bez kontaktu s povrchom. Tieto vnútorné praskliny sa nazývajú strie a vznikajú ako dôsledok preťaženia kožných vlákien napríklad náhlou zmenou hmotnosti, silovým fyzickým výkonom alebo v dôsledku hormonálnej dysregulácie.

Súvisiace problémy: Suchá a dehydrovaná pleť, Seboroická dermatitída a lupiny, Plesne, Lupienka

Príčiny: Prítomnosť šupín na pleti môže mať mnoho príčin. Koža sa prirodzene obnovuje a drobné šupiny na jej povrchu sú toho úplne bežným dôkazom. V niektorých prípadoch však hovoríme o nadmernej tvorbe šupín.

Súvisiace problémy: Šupiny

Príčiny: Relatívne častú chorobou, ktorej príčinou je porucha rohovatenia, reprezentuje lupienka (psoriasis). Príčina ochorenia nie je známa a tak ako u väčšiny chorôb je pravdepodobná súhra viacerých faktorov. Uvažuje sa o imunitnom defekte a vplyve niektorých porúch metabolizmu tukov a cukrov. Pri psoriatikoch je vývoj buniek pokožky značne urýchlený. Naviac sa zrohovatené zbytky buniek na povrchu kože zle odlučujú.