Príčiny: Jednoznačná príčina nie je známa. Pravdepodobne sa jedná o súbor viacerých faktorov. V rade prípadov sú prítomné protilátky proti melanocytom alebo proti melanínu. Rolu zohrávajú toxické voľné kyslíkové radikály, ktoré ovplyvňujú melanogenéziu. Všetko nasvedčuje tomu, že sa jedná o ochorenie geneticky podmienené. Vitiligo sa lieči ťažko a len výnimočne nastane spontánny ústup.

Typické prejavy: Pehy sú dedičné hyperpigmentácie. Jedná sa o ostro ohraničené, žltasté alebo hnedasté škvrnky veľkosti niekoľkých milimetrov. Typickú lokalizáciu pieh predstavuje tvár, predlaktia, paže, ramená a horná časť trupu. Môžu sa vyskytovať aj na perách a na sliznici úst. Predisponujúcim faktorom sú ryšaví alebo svetlovlasí. V lete sú pehy výraznejšie, v zime blednú.

Typický vek: od narodenia

Prevládajúce pohlavie: bez rozdielu

Rizikové faktory: slnečné žiarenie

Liečba: Vzhľadom k veľkej ploche hyperpigmentácie sa odstránenie pieh veľmi nevykonáva. V princípe je možné použiť klasické metódy pre odstránenie hyperpigmentácií. Používa sa celá rada liečiv s obsahom kyseliny azelaovej, retinovej alebo lekársky peeling kyselinou glykolovou.

Kozmetická starostlivosť: Pehy sa v rámci kozmetického ošetrenia neodstraňujú. Výzan pre ich potlačenie má vhodná ochrana pred UV žiarením, predovšetkým prípravky s čisto fyzikálnymi filtrami a bez parfumu (Sun protect SPF 50 a Zinci Sun SPF 50+).

Typické prejavy: Hyperpigmentácie tohto typu sa objavujú na miestach predchádzajúcej zápalovej reakcie – spálenie po opaľovaní, aknózne ložisko zhojené do hyperpigmentácie, zlé zahojenie poranenia, jazva.

Kozmetická starostlivosť: Pre odstránenie hyperpigmentácie sa dá úspešne používať Nd:YAG lasery, prípadne KPT alebo rubínový laser. Šetrenejšou metódou je opakované ošetrenie IPL.

Strana 1 z 2