Typické prejavy: Vírus postihuje kožu, sliznicu aj rohovku oka. Existujú dva typy. Typ I je zodpovedný za opary pier a slizníc, typ II zodpovedá za opar genitálií a ďalších partií dolnej polovice tela. Charakteristické sú pľuzgieriky, ktoré sú spočiatku číre a postupne sa mliečne zakalia. Pľuzgieriky postupne splývajú, praskajú a vzniká na nich chrasta. Proces hojenia oparu v závislosti na jeho lokalizácií trvá do 14 dní. Najčastejšie sa vyskytuje opar pier, sliznice úst, ďasien alebo rohovky. Najmä opar rohovky predstavuje riziko pre možnosť vzniku jazvy. Mimo predchádzajúcich dvoch typov stojí pásový opar, ktorý je spôsobovaný vírusom zhodným s vírusom kiahní. Do tela sa dostáva vdýchnutím a šíri sa do periférnych nervov. Potom sa objavia kožné príznaky v mieste postihnutie príslušného nervu. Na koži vznikajú pľuzgieriky, ktoré sú väčšie ako pri klasickom opare. Ochorenie je bolestivé a často sa hojí do depigmentovaných jazvičiek behom 2 až 3 týždňov. Dôležité je zabránenie šírenia infekcie.

Liečba: Úplne spoľahlivý liek neexistuje ani na bežné opary. Vo väčšine prípadov na opary typu I a II je účinný acyklovir (herpesin, Zovirax a iné) vo forme krému alebo očnej masti. Pri závažnejších prejavoch alebo pri pásovom opare sa užíva v tabletkách, prípadne je podávaný injekčne.

Kozmetická starostlivosť: Niektoré éterické oleje majú preukázaný virucidný účinok proi vírusu, ktorý spôsobuje mimo iného opary pier. Patrí k Čajovníkov silica alebo Mätová silica. Hojenie niektorých stavov podporuje Neoderm krém.

Typické prejavy: Rozlišujeme niekoľko typov. Ploché bradavice sa vyskytujú najmä u detí predovšetkým na chrbtoch rúk, na predlaktí a na tvári. Sú ploché a väčšinou husto nepravidelne vysiate. Obyčajné bradavice viac vystupujú nad povrch kože a svojím tvarom môžu pripomínať zrnko šošovice. Farba je žltohnedá až červená. Sú typické pre deti, ale môžu sa objaviť aj u dospelých predovšetkým na chrbtoch rúk, po dĺžke prstov, ale na perách. Na chodidlách kvôli tlaku nemôžu rásť do výšky, vnárajú sa do kože a môžu napodobňovať kurie oká. Tieto bradavice sú často veľmi bolestivé. Posledným typom bradavíc sú kondylómy alebo Condylomata accuminata. Postihujú ženské a mužské pohlavné orgány. Ich vznik a rozvoj podporuje nedostatočná hygiena. Môžu rásť do podoby tvaru karfiolu alebo stopiek. Často na povrchu mokvajú. Svojím vzhľadom môžu napodobňovať spinocelulárny karcinóm, viď zhubné kožné nádory.

Liečba: Obyčajné a ploché bradavice sa odstraňujú tekutým dusíkom, podofylinom, kyselinou retinovou alebo modifikovaným typom liehu. Po novom je možné použiť aj niektoré typy laserov, prípadne kauter. Kondylómy sa chirurgicky odstraňujú alebo použije podofylin.

Kozmetická starostlivosť: Bradavice ako ochorenie vírusového pôvodu nie je možné odstrániť bežnými kozmetickými prostriedkami. Dôležitá v prevencií bradavíc je hygiena kože, pravidelné umývanie, vhodná obuv, udržovanie čistoty vonkajších pohlavných orgánov. Dobre hydratovaná a zvláčnená koža je menej náchylná k rozvoju tejto infekcie. Pre kozmetickú starostlivosť sa odporúča pre udržanie vláčnosti kože chodidiel PediCALX a rúk Sebuce LipoSkintelové mlieko alebo Krém na ruky s konopným olejom. Vírusy spôsobujúce bradavice sú citlivé na prítomnosť uhličitanu vápenatého, ktorý ich ničí. Z toho dôvodu je možné použiť SynCare vyživujúcu telovú morskú alginátovú masku, ktorá pôsobí virucidne.

Typické prejavy: ochorenie je vyvolané vírusom podobným vírusu kiahní. Prenos sa deje kontaktom z človeka na človeka. Pupence sú podobné bradaviciam, ale je per ne charakteristická malá priehlbina uprostred. Pri stlačení sa dá z ložiska vytlačiť šedobielu tvarohovitú hmotu.

Liečba: Moluska sa odstraňuje ostrou exkochleačnou lyžicou s následnou virucídnou dezinfekciou. Je možné použiť aj kauter.

Kozmetická starostlivosť: Rovnako ako v prípade bradavíc ide o ochorenie vírusového pôvodu, ktoré nie je možné odstrániť bežnými kozmetickými prostriedkami. Dôležitá v prevencií molusky je hygiena kože, pravidelné umývanie, vhodná obuv, udržovanie čistoty vonkajších pohlavných orgánov. Dobre hydratovaná a zvláčnená koža je menej náchylná k rozvoju tejto infekcie. Pre kozmetickú starostlivosť sa odporúča pre udržanie vláčnosti kože chodidiel PediCALX a rúk Sebuce LipoSkintelové mlieko alebo Krém na ruky s konopným olejom. Vírusy spôsobujúce bradavice sú citlivé na prítomnosť uhličitanu vápenatého, ktorý ich ničí. Z toho dôvodu je možné použiť SynCare vyživujúcu telovú morskú alginátovú masku, ktorá pôsobí virucidne.