Deti a opaľovanie – pravidlá bezpečného opaľovania pre deti

Tento chlapček má všetko pre optimálnu ochranu pred slnkom - vzdušný klobúk, farebné tričko aj cez ramená, slnečné okuliare, tvár, nožičky a ruky má natreté UV ochranným prípravkom. Má tiež zaistený dostatočný prísun tekutín. Len tá šťava by nemala byť sladká. Aj tak by na priamom slnku nemal zdržiavať medzi 11. až 15. hodinou.

Ako hnedne detská pokožka

Deti do 1 roku života by vôbec nemali zdržiavať na priamom slnku. Okolo 1. roku života sa začína prejavovať takzvaný PARADOX RÝCHLEHO HNEDNUTIA. Ten je spôsobený vyššou hustotou melanocytov a druhým faktorom je tenšia rohová vrstva. Paradox môže rodičia zmiasť do tej miery, že obmedzia používanie ochranných prípravkov pri opaľovaní a ponechajú dieťa na slnku dlhšie. Táto chyba nezriedka vyústi k závažnému prehriatiu organizmu. Navyše vzniknutá rýchla pigmentácia detskej kože nie je dostatočne fotoprotektívna.
Deti s tmavšou kožou – v našich podmienkach sa jedná o fototypy fototypy III a IV – dosiahnu po niekoľkých dňoch expozície na slnku takzvanej FOTOPROTEKTÍVNEJ ADAPTÁCIE. Tá by ich mala chrániť pred UV žiarením aj bez aplikácie prípravkov s vysokým SPF. Väčšina slovenských detí patrí k fototypu I a II, ktorý nikdy nedosiahne úplnú fotoprotektívnu adaptáciu. Preto aj po zhnednutí je potrebná dostatočná SPF ochrana – minimálne SPF 20.

Nehazardujme so zdravím detí

Predstava rodičov, že dieťa žiadny ochranný prípravok nepotrebuje, pretože je lepšie malé spálenie ako „chémia“ v kozmetike, je priamym hazardom so zdravím, pretože UV slnečné žiarenie má väzbu na vznik génových mutácií a súčasne preukázateľne negatívne ovplyvňuje imunitu.

Malo by striktne platiť: Pri dovolenke spojenej s pobytom na slnku (more i hory) musí byť zaistená zodpovedajúca úroveň ochrany pokožky pred účinkami slnečného žiarenia.

Čo mať na pamäti na ochranu detí na slnku

  • Deti sa na slnku zámerne neopaľujú – na rozdiel od dospelých

  • Základom je krytie pokožky tela a hlavy, prípadne pobyt na krytých miestach - najmä medzi 11. až 15. hodinou

Ako najlepšie chrániť dieťa pri pobyte na slnku ochrannými prípravkami

U detí používame stupeň ochrany najmenej SPF 30, ale lepšie 50 a 50+ a ideálne vodeodolný. Vhodnou ochranou na pláži môžu byť slnečníky alebo inak kryté miesta, avšak vždy s dostatočným prúdením vzduchu. V opačnom prípade hrozí u malých detí riziko úpalu.

Čo robiť, ak sa dieťa spáli

Záleží vždy na intenzite prejavov. Pokiaľ sú mierne, je vhodné osprchovanie vlažnou vodou s následnou aplikáciou Hydratačného telového balzamu 100% kyselina hyaluronová , ktorý môžeme naniesť ihneď po kúpeli a následne až 3krát denne, alebo na menšie plochy NEODERM krém .

Súhrnné informácie pre rodičov

  • Neexistuje žiadny zdravotný dôvod, prečo by malo zdravé dieťa vystavovať nechránené časti kože priamemu slnečnému žiareniu. Vitamín D je tvorený aj pri roptýlenom UV žiarení v tieni.

  • Deti do 1 roka by nemali na slnku zdržiavať vôbec.

  • Deti cielene nevystavujeme slnku – nevyzývame ich na opaľovanie – a regulujeme ich pobyt
    na slnku bez prerušenia na dobu maximálne ½ hodiny, u detí do 4 rokov maximálne 20 minút.

  • Vylúčime pobyt na slnku v čase medzi 11. až 15. hodinou, mimo krátkodobého oslnenia do 20 minút – napríklad v mori –, avšak s vhodným ochranným tmavším suchým odevom
    a vodeodolným UV ochranným prípravkom.

  • Dieťa by malo zdržiavať v tieni - slnečník, strieška, dostatočný tieň stromu ai.

  • V mieste pobytu musí byť zaistené prúdenie vzduchu. Pozor na prehriatie – úpal. K nemu sú malé deti obzvlášť citlivé.

  • Citlivé partie kože musia byť kryté - hlava, ramená, hrudník, chrbát. Krytie môžeme postupne odstraňovať s hnednutím pokožky, avšak najskôr po 3. dni. Hlavu a ramená kryjeme vždy.

  • Ochranný prípravok nanášame približne 20 minút pred vystavením sa slnku.

  • U detí vždy začíname s opaľovacím prípravkom 50+ na tvári a krku. V ďalších partiách je väčšinou dostatočné SPF 30 .

  • Ochrannú vrstvu dopĺňame najneskôr po dvoch hodinách, a tiež po každom kúpeli.
    Pri vodeodolných prípravkoch cca ½ pôvodnej dávky, pri nevodeodolných celou dávkou.

  • Po kúpeli prevlečieme dieťa do suchého oblečenia, pretože vlhký odev chráni pred slnkom menej.

  • Po pobyte na slnku (po odchode z pláže) je vhodné dieťa osprchovať vodou a naniesť ľahký hydratačný prípravok .

  • Pri akomkoľvek podozrení na nežiaducu reakciu dieťaťa po pobyte na slnku (spálenie, alergia, úpal, úpal) ponecháme dieťa v miestnosti s optimálnou teplotou a prúdením vzduchu. Podľa stavu ošetríme dieťa alebo privoláme lekára.