Ktoré znamienka najviac chrániť pred slnkom

Ktoré znamienka najviac chrániť pred slnkom ?

Veľakrát nerozlišujeme medzi kožným névom (najčastejšie pigmentový névus), nezhubným kožným nádorom (napríklad fibróm alebo papilóm) alebo poruchou rohovenia (napríklad seboroická veruka alebo solárna hyperkeratóza). Vo všetkých troch prípadoch sa jedná o časté kožné útvary. Niektoré sú vrodené a iné vznikajú až počas života. Väčšinou pre nás nepredstavujú zdravotný problém, avšak každé znamienko, nezhubný kožný nádor alebo nepravidelnosť rohovania pokožky je vhodné sledovať a správne chrániť pred slnkom.

Najbežnejšie sú pigmentové névy

Ide o nezhubné kožné útvary, ktoré vždy vznikajú ohraničeným nahromadením pigmentotvorných buniek – melanocytov.

Farba pigmentových névov

Pigmentové névy sa javia ako škvrny či mierne vyvýšené uzlíky s farbou od svetlo hnedej až hnedočiernej. Intenzita farby je ovplyvnená aj hĺbkou uloženia pigmentu. Nedá sa odhadovať riziko pigmentového névu iba na základe jeho farby.

Vrodené pigmentové névy

Na rozdiel od získaných sa vyskytujú menej často a v menšom počte. Uvádza sa, že sú prítomné približne u 2 % novorodencov. Niektoré z nich môžu byť plošne veľké. Platí zásada, že vrodené pigmentové névy s veľkosťou od 0,5 cm by mali byť sledované pravidelne a podrobne.

Získané pigmentové névy

Sú oveľa početnejšie ako vrodené pigmentové névy; často sú prítomné v počte desiatok až stoviek. Najčastejšie sa vyvíjajú od prvého roku života do 20 rokov veku. Na rozdiel od vrodených névov bývajú menšie a len výnimočne presahujú veľkosť 2 cm.
Aj týmto névom venujeme pozornosť, avšak riziká z nich plynúce sú menšie ako u névov vrodených.

Bežné pigmentové névy vrodené aj získané chránime rovnako ako iné miesta kože

Bežný pigmentový névus má hnedú farbu. Odtiene môžu byť v širokej škále. Dôležité je, že hnedá farba konkrétneho pigmentového névu je homogénna, je ostro ohraničený a okraje sú pravidelné. Névus môže byť v úrovni kože alebo sa nad ňu mierne vyvyšovať. Tieto névy chránime ako bežnú kožu prípravkom so zodpovedajúcim SPF .

Atypické pigmentové névy vrodené aj získané chránime vždy SPF 50+

Névy sú nepravidelne prefarbené, ich okraje nie sú ostré a občas névy svrbia. Ideálnym riešením je ich odstránenie excíziou. Buďte zvlášť opatrný pri halo néve, ktorý je obklopený depigmentáciou. Atypické pigmentové névy neopaľujeme, ideálne je miesto s névom zakryť, prípadne použiť SPF 50+ , ktorého vrstvu obnovujeme v plnom rozsahu po hodine. Vhodnou dobou na chirurgické odstránenie atypických névov je jeseň a zima.