Rádiofrekvencia je skrátený názov pre pôsobenie striedavého elektrického prúdu na rôzne tkanivá tela. Prúd sa šíri vo vlnách s vysokými frekvenciami v rádoch megahertz. Rozkmitáva okolité molekuly za vzniku tepla. Jeho účinky sa využívajú v lekárstve aj v kozmetike.

Čo je rádiofrekvenciaRádiofrekvencia sa používa aj v chirurgii – tzv. rádiofrekvenčná ablácia, ktorá slúži na liečbu kŕčových žíl, v kardiológií, ale tiež v onkológií.

Kozmetická rádiofrekvencia sa stáva stále bežnejšou súčasťou profesionálneho salónneho kozmetického ošetrenia. Prístroje sú spravidla bi alebo tri polárne. To umožňuje zmenšenie hlavice a lepšie cielenie ošetrenia napríklad na oblasť pier, očí alebo na čelo. Lekárske RF bývajú väčšie.

Čo je rádiofrekvencia

Monopolárna rádiofrekvencia
Väčšia hĺbka prieniku – elektródy sú od seba významne vzdialené. Využitie nachádza pri väčších prístrojoch v dermatológií a flebológií. Používajú sa ablatívne aj neablatívne. Indikáciami sú predovšetkým cievne abnormality, hĺbkový resurfacing, liečba kŕčových žíl (endovenózna ablácia) a redukcia podkožného tuku.

Čo je rádiofrekvencia

Bipolárna a tripolárna rádiofrekvencia
Prienik je predovšetkým na úrovni pokožky a čiastočne zamše – elektródy sú blízko seba v rámci jednej hlavice. Je vhodná pre profesionálnu salónnu starostlivosť. Pôsobí predovšetkým na obnovu kolagénových vlákien – pevnosť a pružnosť kože – a má okamžitý účinok. Vďaka veľkosti hlavice je možné použitie aj okolo očí, úst a nosa.

Kedy sa rádiofrekvencia nesmie používať
V prípade implantovaného pacemakeru, kovových implantátov v mieste ošetrenia a jeho okolí, v tehotenstve, pri nádorových ochoreniach, pri čerstvých výplniach, pri srdcovo-cievnych chorobách, pri poruchách zrážanlivosti krvi, pri ťažších stavoch cukrovky a pri depresiách.

Rádiofrekvenčný neinvazívny resurfacing tváre
Táto téma sa objavila na prelome tisícročia najskôr v USA, ale behom niekoľkých rokov sa stala doslova hitom špeciálneho kozmetického ošetrenia.

Čo zapríčinilo, že rádiofrekvencia sa konečne rozšírila aj do salónov krásy?
Zásadný význam mala miniaturizácia a úprava výkonu pre kozmetické účely. Veľké rádiofrekvenčné prístroje – väčšinou monopolárne, ktoré sa používajú v estetickej medicíne predovšetkým pre riadenú lipolýzu podkožného tkaniva, vyžadujú nie len obsluhu zdravotníckym personálom, ale tiež mnoho opatrení pre prípade nežiaducich účinkov – predovšetkým možného vzniku tukovej embólie.

Čo je rádiofrekvencia

Kozmetické rádiofrekvenčné prístroje

sú menšie a spravidla sú vybavené bi a tripolárnymi elektródami. Ich veľkosť je prispôsobená na menšie plochy tváre, prípadne aj iných častí tela. Všeobecne majú menší výkon, čo je v prípade kozmetického ošetrenia dobre. Tkanivo sa prehrieva skôr pri povrchu kože – energia sa sústredí predovšetkým v pokožke a čiastočne v zamši, a to má pozitívny vplyv na kolagénové vlákna. Opakovaním procedúry dosahujeme tzv. kontrolovaný neinvazívny resurfacing tváre. Pleť sa zjemňuje a vypína, redukujú sa hlbšie vrásky a jemné miznú. Účinok ja závislý na charaktere pleti, type prístroja a tiež na zvolenej technike.

Predstavenie prístroja pre profesionálnu kozmetickú rádiofrekvenciu