Významovo je hydratácia ešte stále spájaná s kozmetikou bohatou na vodu. Aj keď sa táto väzba ponúka, je logickým nezmyslom. Bohužiaľ, pomáhajú ju doposiaľ šíriť aj niektorí profesionáli v starostlivosti o pleť. Skutočná hydratácia pleti súvisí predovšetkým s látkami, ktoré viažu vodu v pokožke. Aby sme mohli správne dlhodobo hydratovať kožu, musíme pochopiť predovšetkým mechanizmy, ktoré prispievajú k účinnej hydratácii. Tie sú komplexné a preto len jedna skupina látok s hydratačným účinkom obvykle nestačí pre udržanie optimálneho množstva vlhkosti v pleti.

Voda ako základ života
Táto jednoduchá chemická látka patrí do skupiny anorganických zlúčenín. Nie je teda priamym stavebným prvkom organickej hmoty, z ktorej sa skladajú živé organizmy, ale napriek tomu je nevyhnutnou podmienkou existencie nášho života. Predurčujú ju k tomu úplne mimoriadne fyzikálne-chemické vlastnosti. Vo vodnom prostredí prebiehajú všetky biochemické procesy. Rozpustnosť látok vo vode má zásadný význam pre život. Ľudské telo dospelého človeka je tvorené vodou približne z 55-65%. Bez prísunu energie v strave vydržíme aj niekoľko týždňov, avšak bez vody len pár dní.

 

Voda v koži
Rovnováha medzi príjmom a výdajom vody organizmu je jednou z podmienok zdravia. Strata tejto schopnosti je život ohrozujúcim stavom. Obmedzenie schopnosti ľudského tela hospodáriť s vodou je viazané na množstvo ochorení. Postihnutie ľadvín, hormonálne poruchy alebo rozsiahle popáleniny môžu zapríčiniť rozvrat vodného hospodárstva. Práve pri popáleninách je zrejmé, ako zásadný význam má koža pre udržiavanie optimálnej hydratácie celého organizmu. Najviac hydratovaná je druhá vrstva kože – zamša (dermis), na ktorú pripadá 80% „kožnej“ vody. Je zrejmé, že zásadný význam má prirodzená hydratácia zamše, ktorú však nie je možné významne ovplyvniť pomocou kozmetiky. Jej obsah predovšetkým súvisí s dobrou hydratáciou tela ako celku. Zamša predstavuje zásobáreň vody, ktorá je tu viazaná v kolagénny metrix, z ktorého významnou väzobnou zložkou pre vodu predstavuje kyselina hyaluronová. V ideálnom prípade existuje rovnováha medzi odparom vody z povrchu kože a jej rovnomerným dopĺňaním do pokožky zo zamše.

hydratace2 

Dobrá hydratácia pokožky je zásadná pre jej vzhľad
Pokožka je bariérou, ktorá bráni stratám vody z tela. Jej chronické poškodenie – napríklad pri atopickom ekzéme, vedie k jej významnému presušeniu. Najlepšie hydratovanou vrstvou pokožky je základná vrstva, ktorá bezprostredne prilieha na hranicu so zamšou. S procesom rohovatenia sa obsah vody významne znižuje. V rohovej vrstve, ktorá tvorí povrch kože, je obsah vody omnoho menší – 15 až 30% celkového obsahu vody v pokožke. Môžeme povedať, že najhlbšia vrstva pokožky predstavuje „jazero“ zásobujúce ďalšie vrstvy pokožky vodou. Voda, ktorá takto doputuje až do rohovej vrstvy, sa postupne z jej povrchu odparí. Aj keď je obsah vody v pokožke omnoho menší než v zamši, je jej zastúpenie významné pre pocit „suchosti“ či dobrej hydratácie a pre jej celkový vzhľad – napnutie, vývoj drobných vrások alebo tvorba šupín na povrchu kože.

 

Voda nie je hydratačným faktorom
Aj keď sa to môže zdať na prvý pohľad paradoxné, samotnú vodu neradíme medzi látky, ktoré podporujú hydratáciu kože. Ak neveríte, môžete si urobiť jednoduchý test. Ak máte suchú kožu rúk, vyskúšajte na ňu naniesť vrstvu vodného gélu. Pokožka sa po niekoľkých minútach spravidla vypne a zvláčni. Aký pocit však budete mať už za hodinu po aplikácií? Budete pozorovať ešte intenzívnejšiu suchosť kože, ako pred aplikáciou gélu. Je to preto, že gél síce dodá do pokožky vodu, ale pretože jej chýbajú látky, ktoré vodu viažu, rýchlo sa odparí a strhne so sebou aj vodu v pokožke prirodzene obsiahnutú.

 

Optimálna hydratácia pokožky má zásadný význam pre hydratáciu celého tela
Stav rohovej (najpovrchnejšej) vrstvy pokožky má mimoriadny význam pre optimálnu hydratáciu. Jej štruktúru si môžeme predstaviť ako stenu z tehál viazaných maltou. Tehly sú tvorené predovšetkým rohovinou zo zvyškov korneocytov (hlavných stavebných buniek pokožky) a kožných lipidov. Malta pozostáva z ropustných látok vo vode a z vody. Nerovnováha a nedostatok v akejkoľvek zložke vedie k narušeniu bariérovej funkcie kože, ktorá sa prejaví napríklad suchosťou, ale tiež často zvýšením citlivosti. Rovnomerné dopĺňanie oboch zložiek je dôležitou podmienkou udržania ako optimálnej hydratácie, tak prirodzenej vláčnosti pokožky.

 

Hydratačné látky s priaznivým účinkom na hydratáciu kože
Tieto látky všeobecne označujeme ako humektanty a tvoria súčasť vyššie spomenutej malty. Ich významnou zložkou je NMF (Natural Moisturizing Factor) – prirodzený hydratačný faktor. Skladá sa z voľných aminokyselín, ktoré pochádzajú najmä zo štruktúrnej bielkoviny korneocytov – filagrinu. Významne je zastúpená aj pyrolidonkarboxylová kyselina, urea, kyselina mliečna a niektoré jednoduché cukry. NMF je v dermatológií aj v kozmetike pokladaný za najdôležitejší komplexný hydratačný faktor, ktorý je možné do pleti dodávať aj pomocou kozmetiky. Preto je laboratórne pripravený NMF obsiahnutý v mnohých kozmetických prípravkoch. U značky SynCare je to napríklad BioMineral výživný krém (305), Sérum intenzívne hydratačné (135), Micro Ampoules Cellular Hydrating (30115) alebo Tonikum hydratačné (151).
Kyselina hyaluronová má tiež vysokú absorpčnú kapacitu pre vodu, podobne ako kolagén. Na rozdiel od NMF má význam ich dopĺňanie ako kozmetikou, tak doplnkom stravy – Kolagén & kyselina hyaluronová – dermonutraceutikum (945). veľmi dobré účinky majú aj niektoré látky zo skupiny alkoholov (gylcerol, propylenglykol, butylenglykol a pentylenglykol). Ich nevýhodou je riziko zdanlivo paradoxného vysušovania pri každodennej, opakovanej a dlhodobej (mesiace) aplikácii v koncentrácií nad 5%.

 

Okluzívne látky
Ich hlavnou funkciou je zabrániť odparu vody z povrchu kože vytvorením tukového filmu na jej povrchu. Do tejto skupiny patria oleje, vodky a od nich odvodené látky.