Ing. Vendula Varaďová, Medisyn, s.r.o.

„Klientky a klienti sú ochotní investovať značné čiastky do kozmetickej a kaderníckej starostlivosti, avšak lupiny ich často nechávajú pokojnými. Je zarážajúce, že s lupinami vo vlasoch často začíname bojovať až vo chvíli, kedy prerástli v spoločenský problém. Pritom najjednoduchšie riešenia bývajú tie, ktoré sú zavedené na počiatku problému.“ (Kornfeld, 2008)

Koža ovlasenej časti hlavy sa nazýva skalp. Z hľadiska jej stavby je zhodná s akýmkoľvek iným miestom povrchu tela. Zásadný rozdiel však vyplýva z prítomnosti početných vlasových folikul, z ktorých vyrastajú vlasy. Tie majú primárne ochrannú funkciu a súčasne vytvárajú špecifické prostredie, predovšetkým z hľadiska mikrobiálneho osídlenia. Na ľudskom tele sa tejto oblasti podobajú, aj keď len vzdialene, tiež ochlpené miesta na mužskej hrudi a pubické ochlpenie. Aj keď sa tu s klasickými lupinami nestretávame, tvorba kožných šupín môže byť prítomná aj tu, najmä pri prejavoch častého kožného ochorenia – seboroickej dermatitídy, medzi ktorej prejavy patrí aj tvorba lupín vo vlasoch

 

Spoločenstvo mikroorganizmov na povrchu kože a vo vlasoch
Ľudské telo je osídlené 100 triliónmi mikroorganizmov, pričom baktérií je približne 3,8 x 1013, čo je prevažujúci počet. Tieto, len ťažko predstaviteľné čísla dokazujú, že naše súžitie s mikroorganizmami je vo väčšine prípadov bezpečné a mnohokrát aj nevyhnutné pre naše zdravie. Napríklad baktérie kolonizujúce hrubé črevo sú nevyhnutné pre optimálne trávenie. Hovoríme o tzv. eubiotických mikroorganizmoch, ktoré sú nevyhnutné pre ľudské zdravie. Na druhej strane existuje mnoho škodlivých – patogénnych mikroorganizmov, ktorých výskyt alebo premnoženie môže vyvolať zdravotné problémy. Typicky sa jedná o zubný kaz, vaginózy alebo zápaly dýchacích ciest.

 

Lupiny ako dôsledok porušenia rovnováhy medzi vlasmi, kožou a osídľujúcimi mikroorganizmami
Pokožka ovlasenej časti hlavy aj samotné vlasy sú osídlené rôznymi mikroorganizmami. Jedným z nich je rad kvasiniek Malassezia. Vo väčšine prípadov ich prítomnosť nevyvoláva žiadne problémy. Ak sa však premnožia, vedú k rozvoju zápalu kože s typickými príznakmi, akými sú začervenanie, svrbenie a tvorba šupín – lupín. Ak sa problém nerieši včas, prechádza do chronického štádia, ktorého dominujúcim znakom je narušenie bariérových vlastností kože. To sa prejaví ďalším rozvojom zápalu a súčasne sa z malých šupín stávajú väčšie zhluky, ktoré sú viditeľné aj bez podrobnejšieho pozorovania. V mnohých prípadoch sa prejavy už neobmedzujú len na ovlasenú pokožku, ale sú viditeľné aj v obočí, v nosolícnych ryhách alebo u mužov v ochlpení hrude. Ak je stav spojený aj s nadmernou tvorbou mazu, hovoríme o seboroickej dermatitíde. Toto ochorenie vždy vyžaduje liečbu a to spravidla kožným lekárom.