sun Tento chlapček má všetko pre optimálnu ochranu pred slnkom – vzdušný klobúk, farebné tričko aj cez ramená, slnečné okuliare, nožičky aj ruky má natreté UV ochranným prípravkom. Rovnako má zaistený dostatočný prísun tekutín. Len tá šťava by nemala byť sladká. Aj tak by na priamom slnku nemal bez prerušenia pobudnúť dlhšie ako 20 minút.

 

 

 

 

Kto je dieťa?

Psychosociálny vývoj dieťaťa začína po narodení a končí adolescentným obdobím, začínajúcim obvykle okolo 12. až 13. roku. Z dermatologického hľadiska však zvýšenú pozornosť venujeme predovšetkým obdobiu do 6. roku života dieťaťa, t.j. do nástupu školskej dochádzky.

1

 

Charakter kože dieťaťa

Všetky tri hlavné zložky kože – pokožka, zamša, podkožie – sú vyvinuté už u novorodenca. Hrúbka rohovej vrstvy je tenšia, než u väčších detí a dospelých a výraznejšie závisí od lokality. Nižšia je rovnako kvalita rohoviny. Základná vrstva pokožky – stratum bazale – je fyziologicky odlišná u novorodencov a kojencov, na rozdiel od detí vyššieho veku. Preto veľmi malé deti ľahšie a rýchlejšie reagujú na alergénne podnety vznikom pľuzgierikov.

Kolagén je u kojencov do ½ roka života vo väčšej miere v rozpustnej (solubilnej) forme (24%), než u dospelých (1%). To znamená zníženú mechanickú odolnosť, ale na druhej strane ľahšie hojenie.

Deti od narodenia po 4. až 5. rok majú lepšiu schopnosť viazať v koži vodu, než v neskoršom veku. Detská koža teda môže byť zdanlivo paradoxne suchá, ale súčasne dobre hydratovaná.

Krvné cievy najviac presvitajú u novorodencov, ale aj deti okolo 5. roku života majú bežne kožu „červenšiu“, ako mávajú staršie deti a dospelí. Koža je viac prekrvená, čo urýchľuje reakcie, vrátane podráždenia a alergie.

Mazové žľazy sú v novorodeneckom období často výrazne stimulované androgénnymi hormónmi od matky. Stav môže vyústiť až do prejavov novorodeneckého akné (acne neonatorum). Okolo 6. až 12. mesiaca aktivita mazových žliaz klesá a opätovný nárast nastáva až medzi 6. až 7. rokom, najvýznamnejší však v nástupe puberty.

Potné žľazy sa aktivujú postupne od pôrodu, avšak celý mechanizmus potenia je plne aktívny až medzi 2. a 3. rokom.

Väčší sklon detí k podráždeniu kože a alergiám

Koža malých detí reaguje intenzívnejšie a búrlivejšie na nevhodné vonkajšie podnety. Rodiče spravidla posudzujú omnoho citlivejšie stav svojho dieťaťa a môžu reagovať aj neadekvátne ne bežné podráždenie. Preto na kožu malých detí nepatrí kozmetika s parfumami, syntetickými farbivami, etanolom, ale tiež je potrebné veľkú opatrnosť venovať obsahu esenciálnych olejov, ktoré často obsahujú vysoké koncentrácie alergénov. Platí pravidlo: Jednoduchšie zloženie kozmetiky je lepšie. Čím menej zložiek kozmetika pre deti obsahuje, tým ľahšie je možné odhaliť prípadnú príčinu nežiaducej reakcie.


Vo videu sa dozviete, ako sa bezpečne opaľovať, čo je to SPF, aké množstvo SPF prípravku si na seba naniesť a mnoho ďalších informácií.

Pigmentácia detskej kože

Bežná denná expozícia slnečnému žiareniu (pobyt v dobre presvetlenej miestnosti, prechádzka, kratšia hra na ihrisku) je spravidla, v našich podmienkach, dostatočná pre tvorbu vitamínu D v koži. Deti do 1 roku života by mali byť na priamom slnku minimálne, a ak je to predsa len nevyhnutné, je dôležité ich pokožku chrániť pred účinkami predovšetkým UV, ale aj tepelného žiarenia zo Slnka. Okolo 1. roku života sa začína prejavovať takzvaný paradox rýchleho hnednutia. Ten je spôsobený najmä dvoma faktormi. Deti a pubescenti majú vyššiu hustotu melanocytov, než dospelí. Naopak so starnutím tento počet klesá. Druhým faktorom je hrúbka rohovej vrstvy, ktorá sa s vekom zvyšuje a tvorí prirodzenú fotoprotektívnu bariéru. Z uvedených dôvodov nastupuje pigmentácia (s výnimkou veľmi malých detí) u detí rýchlejšie. To môže rodiča zmiasť do tej miery, že obmedzia používanie ochranných prípravkov pri opaľovaní a nechajú dieťa na slnku dlhšie. Táto chyba nezriedka vyústi do závažného prehriatia organizmu. Naviac vzniknutá rýchla pigmentácia detskej kože nie je dostatočne fotoprotektívna. Predovšetkým neúplne chráni proti UVA zložke, ktorá má preukázateľné mutačné účinky. Tie sa môžu prejaviť až o mnoho rokov, často až v starobe, a nezriedka vo forme najzávažnejšej formy rakoviny kože – melanómu.

Deti s tmavšou kožou – v našich podmienkach sa jedná o fototypy III a IV – dosiahnu po niekoľkých dňoch expozície na slnku takzvanú fotoprotektívnu adaptáciu. Tá by ich mala chrániť pre UV žiarením aj bez aplikácie prípravkov s vysokým SPF. Väčšina detí v SR spadá k fototypu I a II, ktorý nikdy nedosiahne fotoprotektívne adaptáciu. Preto aj po zhnednutí je nevyhnutná dostatočná SPF ochrana – minimálne SPF 20.

Zakázať dieťaťu pobyt na slnku ne je možné, rovnako tak, ako rodičom vziať ich na dovolenku

2 Slnko je nenahraditeľný energetický zdroj pre bašu bisféru, bez neho by život na Zemi neexistoval. Ľudský organizmus sa dokáže relatívne dobre brániť krátkodobým účinkom UV žiarenia a postupne tomu pomáha aj pigmentácia kože. V našich podmienkach sa dá chrániť pred UV žiarením aj bez ochrannej kozmetiky, ak významne obmedzíme pobyt na priamom slnku a sme vhodne oblečení. Takáto podmienka je však pri hravých veľmi mobilných deťoch ťažko splniteľná a na dovolenke pri mori je pre dieťa nereálna.

Predstava rodičov, že dieťa žiadny ochranný prípravok nepotrebuje, pretože je lepšie malé spálenie, než „chémia“ v kozmetike, je priamym hazardom so zdravím, nakoľko UV slnečné žiarenie má väzbu na vznik génových mutácií a súčasne preukázateľne negatívne ovplyvňuje imunitu.
Malo by striktne platiť: Pri dovolenke spojenej s pobytom na slnku (more aj hory) musí byť zaistená odpovedajúca úroveň ochrany pokožky pre účinkami slnečného žiarenia.

 

Deti sa na slnku zámerne neopaľujú – na rozdiel od dospelých

Ideál hnedej pokožky je fenoménom dospelých. Opaľovanie u detí je mimovoľné. Súčasne však deti nemajú vedomú snahu sa slnku vyhýbať, ak už dĺžka na ňom prekračuje žiaducu mieru. Tento fakt je potrebné vziať do úvahy, ak volíme spôsob ochrany detskej pokožky pre slnečným žiarením. Zatiaľ čo pri dospelých väčšinou neprekračuje v priemere dĺžka pobytu na slnku bez prerušenia dve hodiny, u detí to môže byť aj viac ako štyri hodiny.

Základom je vhodné oblečenie a pobyt na krytých miestach

Neexistuje racionálny dôvod, prečo by sa malo dieťa opaľovať. Tvorba vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre optimálnu hladinu vápnika v krvi s následným vplyvom na mineralizáciu kostí, je dostatočná aj pri odrazenom slnečnom žiarení. Naviac detská koža rýchlo pigmentuje aj v relatívnom tieni, takže fakticky nehrozí, že sa dieťa vráti od mora „biele ako sneh“. Základom ochrany je vhodné oblečenie, dôležité je predovšetkým krytie ramien, chrbta, brucha a hlavy. Samozrejmosťou musí byť vhodná pokrývka hlavy, najlepšie s lemom, ktorý zabráni dopadu ďalšej dávky UV žiarenia na čelo, nos a uši.

Ako najlepšie chrániť deti pri pobyte na slnku ochrannými prípravkami

Vždy záleží na dĺžke pobytu, ročnom období, zemepisnej šírke, prítomnosti odrazu lúčov (vodné plochy), nadmorská výška (hory) a denná doba. Modelovým prípadom je pobyt pri mori v chorvátsku v strednej Dalmácií. Najmä prvé 2 až 3 dni dovolenky úplne vylúčime dlhší pobyt malého dieťaťa na slnku medzi 11. a 14. hodinou. Používame stupeň ochrany najmenej SPF 30, ale lepšie 50 a 50+ a ideálne vodeodolný. Najmä pri deťoch nesmieme zabudnúť natrieť aj očné viečka, uši, vrátane ušných lalokov a nos. Ochrannú vrstvu doplníme vždy po kúpeli alebo najdlhšie po dvoch hodinách, a to aj ak sa dieťa nekúpalo. Na hlave by mala byť pokrývka, ktorá je vzdušná, aby nemohlo dôjsť k prehriatiu, na ktoré sú mozgové blany dieťaťa veľmi citlivé. Aj keď sa po niekoľkých dňoch objaví u dieťaťa dostatočná pigmentácia, nemala by byť sila UV filtra menšia ako 20, čo značí strednú úroveň ochrany.
Predovšetkým z dôvodu rizika úpalu neodporúčame malým deťom na dovolenke dlhší pobyt na slnku (viac ako 10 minút bez prerušenia) medzi 11 – 14 hodinou, aj keď sa už vytvorila intenzívnejšia pigmentácia. r Vhodnou ochranou na pláži môžu byť slnečníky alebo inak kryté miesta, avšak vždy s dostatočným prúdením vzduchu. V opačnom prípade hrozí u malých detí riziko úpalu.

Kedy aplikovať ochranný prípravok pri opaľovaní

Platí rovnaké odporúčanie, ako pre dospelých. Ochranné prípravky pre ochranu pred UV žiarením nanášame približne 20 minút pred slnením.

Tabuľka odporúčanej spotreby ochranného prípravku pri opaľovaní u detí pre ochranu celého tela

 

 Hmotnosť dieťaťa, plocha pokožky tela, približný vek  Množstvo prípravku na celé telo, vrátane tváre  Počet stlačení (dávok) prípravkov pri opaľovaní SynCare pre jednu aplikáciu na celé telo, vrátane tváre
 Do 1 roku  Cielený pobyt na slnku je nežiaduci. U detí od 3 mesiacov pri nevyhnutnom krátkodobom pobyte na slnku kryjeme telo vhodným vzdušným odevom.  Ak je z akéhokoľvek dôvodu nevyhnutné predsa použiť ochranný prípravok pri opaľovaní, odporúčame ZINCI SUN SPF 50+.
 9 kg 4600 cm2 (cca 1 rok)  9 g (ml)  SUN PROTECT – 6, ZINCI SUN 75ml – 12, ZINCI SUN 30ml – 31
 12,5 kg  5900 cm2 (cca 2 roky) 12 g (ml)  SUN PROTECT – 8, ZINCI SUN 75ml – 15, ZINCI SUN 30ml – 39
 14 kg  6200 cm2 (cca 3 roky) 12 g (ml)  SUN PROTECT – 8, ZINCI SUN 75ml – 16, ZINCI SUN 30ml – 41
 16,5 kg  7000 cm2 (cca 4 roky) 14 g (ml)  SUN PROTECT – 9, ZINCI SUN 75ml – 18, ZINCI SUN 30ml – 47
 18,5 kg  7500 cm2 (cca 5 rokov) 15 g (ml)  SUN PROTECT – 10, ZINCI SUN 75ml – 19, ZINCI SUN 30ml – 50
 20,5 kg  7900 cm2 (cca 6 rokov) 16 g (ml)  SUN PROTECT – 11, ZINCI SUN 75ml – 20, ZINCI SUN 30ml – 53
 23 kg  8700 cm2 (cca 7 rokov) 17 g (ml)  SUN PROTECT – 12, ZINCI SUN 75ml – 22, ZINCI SUN 30ml – 58
 25,5 kg  9400 cm2 (cca 8 rokov) 19 g (ml)  SUN PROTECT – 13, ZINCI SUN 75ml – 24, ZINCI SUN 30ml – 63
 28,5 kg  10000 cm2 (cca 9 rokov) 20 g (ml)  SUN PROTECT – 13, ZINCI SUN 75ml – 25, ZINCI SUN 30ml – 67
 32 kg  11000 cm2 (cca 10 rokov) 22 g (ml)  SUN PROTECT – 15, ZINCI SUN 75ml – 28, ZINCI SUN 30ml – 73
 35,5 kg  12000 cm2 (cca 11 rokov) 24 g (ml)  SUN PROTECT – 16, ZINCI SUN 75ml – 30, ZINCI SUN 30ml – 80
 40 kg  13000 cm2 (cca 12 rokov) 26 g (ml)  SUN PROTECT – 17, ZINCI SUN 75ml – 33, ZINCI SUN 30ml – 87

 

Po vytvorení pigmentácie, najskôr však po troch dňoch je možné celkovú dávku prípravku znížiť o tretinu, po ďalších štyroch dňoch o ďalšiu tretinu. Ak znižujeme číslo ochranného faktora, nikdy neznižujeme množstvo aplikovaného prípravku.

 Aké množstvo opaľovacieho prípravku si vziať so sebou na dovolenku

Pre jednu dospelú osobu na 7 dňový pobyt v miestach, kde sa budeme opaľovať denne 4 hodiny, je potrebné počítať so spotrebou dve (dieťa) a tri (dospelý človek) balenia ochranných prípravkov pri opaľovaní s objemom 225ml (napr. SynCare SUN PROTECT SPF 20 alebo SUN PROTECT SPF 30). V závislosti od plochy slnenej pokožky, dĺžky opaľovania, dennej dobe a stupni opálenia sa dávka znižuje, avšak z praktických uskutočnených testov vyplýva, že je vhodné počítať pri mori s minimálnou spotrebou 2x 225ml opaľovacieho prípravku na dospelú osobu.

3

 

Čo robiť, ak sa dieťa spáli

Spálenie na slnku je ľudový výraz pre zápal kože vyvolaný v dôsledku expozície slnečnému žiareniu. Záleží vždy na intenzite prejavov. Ak sú mierne, je vhodné osprchovanie vlažnou vodou s následnou aplikáciou hydratačného mlieka, ideálne bez parfumov, prípade gélu. Mastné krémy a mlieka nie sú v tejto fáze vhodné. Ak je začervenanie veľmi intenzívne, prípadne sa dokonca tvoria pľuzgieriky a dieťa je celkovo nekľudné, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. To isté platí pri podozrení na alergickú reakciu. Z dermokozmetiky SynCare je možné, pri miernom stupni začervenania detskej pokožky, odporučiť Hydratačný telový balzam 100% kyselina hyaluronová, ktorý môžeme naniesť hneď po kúpeli a následne až 3 krát denne.
Použitie mliečnych výrobkov typu jogurty neodporúčame z dôvodu hygienickej problematickosti.

Súhrn informácií pre rodičov detí vystavených účinkom slnečného žiarenia pri mori

 1. Neexistuje žiadny zdravotný dôvod, prečo by malo dieťa vystavovať nechránené časti kože priamemu slnečnému žiareniu. Expozícia rozptýlenému slnečnému žiareniu je pre optimálny vývoj detského organizmu dostatočné.
 2. Deti do 1 roku by nemali byť ma slnku vôbec.
 3. Deti cielene nevystavujeme slnku – nevyzývame ich k opaľovaniu – a regulujeme ich pobyt na slnku bez prerušovania na dobu maximálne ½ hodiny, pri deťoch do 4 rokov maximálne 20 minút.
 4. Vylúčime pobyt na slnku v dobe medzi 11 – 14 hodinou, mimo krátkodobého oslnenia do 20 minút – napríklad pri mori, no s vhodným ochranným tmavším suchým odevom a vodeodolným UV ochranným prípravkom.
 5. Dieťa by malo byť v teini – slnečník, strieška, dostatočný tieň stromu a iné.
 6. V mieste pobytu musí byť zaistené prúdenie vzduchu. Pozor na prehriate – úpal. Naň sú malé deti obzvlášť citlivé.
 7. Citlivé partie kože musia byť kryté – hlavy, ramená, hrudník, chrbát. Krytie môžeme postupne odstraňovať s hnednutím pokožky, avšak najskôr po 3. dni. Hlavu a ramená kryjeme vždy.
 8. Máme na pamäti, že všetky UV filtre v kozmetike schválené v EU sú bezpečné a účinné pre ochranu pred UV žiarením.
 9. Ochranný prípravok nanášame približne 20 minút pred vystavením sa slnku.
 10. Optimálny UV ochranný prípravok musí chrániť v čo najširšej oblasti UVA a UVB žiarení. Okrem celkového SPF musí byť na etikete uvedený stupeň UVA ochrany (UVA-PF), ktorý by mal byť najmenej jednou tretinou deklarovaného SPF.
 11. U detí vždy začíname s opaľovacím prípravkom 50+ na tvári a krku. V ďalších partiách je väčšinou postačujúce SPF 30.
 12. Preferujeme prípravky, ktoré obsahujú tiež fyzikálne UV filtre Titanium Dioxide, Zinc Oxide) alebo hybridné filtre (napr. obchodné názvy Tinosorb S, Tinosorb M).
 13. Optimálne množstvo UV ochranného prípravku na celé telo je pre 2 ročné dieťa približne 12ml, pre 6 ročné dieťa približne 16ml.
 14. Ochrannú vrstvu dopĺňame najneskôr po dvoch hodinách a tiež po každom kúpeli. Pri vodeodolných prípravkoch cca ½ pôvodnej dávky, pri nevodeodolných celú dávku.
 15. Po kúpeli prezlečieme dieťa do suchého oblečenia, pretože vlhký odev chráni pred slnkom menej.
 16. Po pobyte na slnku (po odchode z pláže) je vhodné dieťa osprchovať vodou a naniesť ľahký hydratačný prípravok.
 17. Pri akomkoľvek podozrení na nežiaducu reakciu dieťaťa po pobyte na slnku (spálenie, alergia, úpal) ponecháme dieťa v miestnosti s optimálnou teplotou a prúdením vzduchu. Podľa stavu ošetríme dieťa alebo privoláme lekára.

Pripravil: Mgr et Bc. (DH) Petr Svoboda, Ph.D.
Recenzoval: doc. MUDr. Jarmila Rulcová,CSc.