Prvá otázka, ktorú je nevyhnutné zodpovedať, znie: „Čo sú extrémne mrazy?“. Z meteorologického hľadiska za arktický deň považujeme stav, kedy maximálna denná teplota nestúpne nad -10°C. Avšak z kozmetického pohľadu aj celodenný mráz je nevyhnutné označiť za stav nebezpečný.

Ako dlho pobudnúť vonku pri mrazoch?
Platí zásada, že deti by nemali byť pri denných teplotách do -5°C vonku dlhšie ako 1 hodinu a pri -10°C by radšej mali zostať doma. Pochopiteľne okrem nevyhnutných presunov. Dospelí znášajú pri zodpovedajúcom oblečení a kozmetickej starostlivosti teploty do -10°C bez väčšieho rizika približne 2 hodiny. Osoby s ochorením srdcovo-cievneho systému, astmatici, ale tiež ľudia s prejavmi atopie typu atopickej dermatitídy, ktorým neprospieva predovšetkým suchý mráz, by sa nemali vonku pohybovať vôbec alebo len v nevyhnutnej nutnosti.

zima 2Rýchla zmena teploty predstavuje pre kožu veľké riziko
Na pozvoľný pokles alebo vzostup teplôt sa koža dobre aklimatizuje. Aj Európan stredného klimatického pásma sa prispôsobí teplotným podmienkam zimného Sibíru veľmi dobre v prípade, že jeho pobyt je dlhodobý. Krátky a náhly výkyv teplôt, ktorý je naviac spojený so suchým vzduchom, vedie k stiahnutiu kožných ciev a zníženiu zásobovania kože živinami. V praxi to znamená, že ak vyjdeme z miestnosti vykúrenej na 20°C do mrazu -10°C, vedie tridsať stupňový rozdiel k unáhlenej reakcií kožných ciev, ktoré sa stiahnu a bránia stratám tepla z tela. Práve behom prvých minút vznikajú mikrotraumatizujúce „omrzliny“ iba v úrovni pokožky. To sa postupne prejaví jej zvýšeným šupinatením, olupovaní, svrbením. Stav sa často neupravuje ani pri dlhšom pobyte v teple. Pozor – začervenanie nemusí byť v týchto prípadoch vôbec prítomné.

Dehydratácia a krehkosť
Zatiaľ čo pri vysokých teplotách má koža „k dispozícií“ regulačné mechanizmy typu potenia, pri veľmi nízkych teplotách je hlavným mechanizmom stiahnutie kožných ciev, čo však prispieva v extrémnych prípadoch k omrzlinám. Koža je pri veľkých mrazoch náchylnejšia k tvorbe drobných prasklín, ktoré vznikajú v dôsledku dehydratácie a presušenia. Existuje výraz „like frost paper“, ktorý vyjadruje stav kože, ktorá bola vystavená mrazom a náhle prešla do vysokých teplôt (bazén, sauna, prekúrená miestnosť). Koža býva trvalo podráždená, svrbí a jej povrch sa podobá mokrému plátu papiera, ktorý náhle zamrzol.

Slnko je zradné aj pri mrazoch
Skutočnosť, že slnečné lúče môžu spáliť pokožku v zime na horách s množstvom snehu viac ako v lete pri mori, je všeobecne známe. Slnko je však zradné aj v inom ohľade a to obzvlášť v tuhých mrazoch. Receptory v koži, ktoré vnímajú teplo (termoreceptory), sú vnímavejšie voči vyšším teplotám, než voči extrémnemu chladu. Ak je mráz okolo -15°C, súčasne svieti slnko a je bezvetrie, môžeme subjektívne pociťovať teplo. V skutočnosti však dopadajúce slnečné lúče nestačia kožu prehrievať a tak na ňu postupne začne pôsobiť výrazný chlad, ktorý vedie až k omrzlinám. Najmä lyžiari a bežkári si večer po mrazivom slnečnom dni často všimnú akoby necitlivé belavé fliačky na koži, z ktorých mnohokrát vznikajú drobné pľuzgieriky. To nie je následok expozície na slnku, ale chladu, ktorého dôsledkom vznikajú mikro omrzliny.

Ako chrániť kožu dermokozmetikou SynCare pri veľkých mrazoch?
Uviedli sme, že veľký mráz spojený s malou vlhkosťou vzduchu rýchlo vedie k výraznej dehydratácií a doslova vymrazeniu vody z kože. NIKDY sa nesmú pri mraze použiť pre ochrannú starostlivosť gély alebo gélo-krémy. Dokonca aj pri mastnejšej pleti sú vhodné krémy typu vody v oleji – tzv. obrátené emulzie. Odporúčame Ochrannú emulziu s pantenolom (260), Renoviu nočný výživný krém (100) alebo NEOderm krém (165). Pre ochranu celého tela, vrátane tváre, je vhodné SEBUCEL ukľudňujúce telové mlieko (167). Tu neplatí zásada „bežnej“ kozmetickej starostlivosti, pri ktorej aplikujeme prípravky raz, maximálne dvakrát denne. Krémy nanášame aj niekoľkokrát denne a vrstvu pravidelne obnovujeme.

zima 3Umývanie pokožky dermokozmetikou SynCare pri veľkých mrazoch
Ak dermatológovia odporúčajú skôr sprchovanie než mytie, pri extrémne nízkych teplotách to platí dvojnásobne. Sprchovať by sme sa mali po aklimatizácií na teplotu miestnosti. Koža by nemala byť prechladená. Teplotu vody nastavíme len na mierne vyššiu, než je teplota kože. Nepoužívame veľké množstvá telových ani vlasových šampónov. Ak sa umýva po bežnom dni, potom na celé telo stačí množstvo do dlane. Vhodný pre mytie pokožky je SENSITIVE hydratačný telový šampón (172), ktorý obsahuje zvláčňujúci a ochranný argánový olej. Ihneď po usušení odporúčame aplikovať Hydratačný telový balzam (173), prípade pri veľmi suchej pleti SEBUCEL ukľudňujúce telové mlieko (167). Nie len pre deti je vhodný Bio detský olej do kúpeľa (160), ktorým je možné ošetriť pokožku aj po kúpeli.

Ako sa starať o pokožku pri salónnej starostlivosti počas veľkých mrazov?
Platí zásada, že koža musí byť pred začiatkom ošetrenia plne aklimatizovaná na teplotu salónu. Aklimatizácia sa predlžuje s každým stupňom pod nulou o jednu minútu. K štandardnej aklimatizácií 15 minút tak pridáme napríklad pri -10°C desať minút a nevyhnutný čas sa tak predĺži na 25 minút. Ak vonkajšia teplota cez deň nestúpne nad -5°C, nevykonávame intenzívne čistiace kúry, nie je vhodné ošetrenia lasermi, ozonizérmi ani iontoforéza (galvanické prúdy). Pleť odličujeme šetrne, vhodné je Čistiace mlieko (171) alebo Čistiaca emulzia (310), prípadne Micelárna čistiaca voda s kyselinou hyaluronovou (192), pre odlíčenie očí odporúčame Micelárny odličovač (154). Pleť vždy tonizujeme tonikom bez etanolu – Tonikum hydratačné (151) alebo Pleťové výživné tonikum (311), či REVITALIA revitalizujúca celulárna voda s kyselinou hyaluronovou (192). Pre čistenie používame Čistiacu masku (132), ktorú necháme pôsobiť 7 minút. Pri veľkých mrazoch nie je vhodné exprimovať komedóny alebo mílie. Pre upokojenie pleti sú vhodné alginátové masky SynCare. Odporúčame tiež bohaté krémové masky – napr. Oxygeniu O2 – krémovú liftingovú a oxigenačnú masku BIO CPK (157), MACADAMIU výživnú masku BIO CPK (133) alebo Ukľudňujúcu masku BIO CPK (128). Ak používame séra, vždy ich kryjeme týmito maskami. Na záver ošetrenia aplikujeme pri teplotách 0° až -5°C napríklad Nicream krém (105) alebo Sebucel krém BIO (103), pri nižších teplotách použijeme Ochrannú emulziu s pantenolom (260), Renoviu nočný výživný krém (100) alebo NEOderm krém (165). Po ošetrení by mali zákazníci zostať v salóne aspoň 20 minút a potom odísť domov alebo do temperovaných priestorov. Ideálne je použiť automobilovú prepravu.

Aké ošetrenie nevykonávame pri veľkých mrazoch?
Ak nie sme schopní zaistiť, že sa klienti budú zdržiavať nasledujúce 3 až 4 dni pri teplotách vyšších ako 10°C, potom nevykonávame pri trvalých vonkajších teplotách pod -2°C mezoterapiu, peeling ovocnými kyselinami, IPL ošetrenie ani dermabráziu.

 

Túto tému sme pre Vás spracovali aj vo forme videa. Už ste ho videli?