Príčiny: Drobná vráska, pokles napnutia pleti alebo hyperpigmentácia nemusí byť znakom starnutia, ale je prejavom určitej lokalizovanej poruchy. Koža sa môže vysušiť po opaľovaní, práve tak ako sa rozvinie nadmerný pigment. Samotné starnutie je biologický proces zakotvený v ľudskom genóme a prebieha z biologického pohľadu od počatia.

Súvisiace problémy: šupiny

Príčiny: Suchá a dehydrovaná pleť je zapríčinená skôr než nedostatkom vody, nedostatkom látok, ktoré vodu v koži pútajú. Suchosť pokožky môže byť získaná alebo vrodená a bezprostredne súvisí so schopnosťou kože pútať vodu. Tá je zaistená tromi navzájom prepojenými mechanizmami.

Príčiny: Tieto kožné infekcie sú spôsobené vírusmi. Podľa typu vírusu zapríčiňujú rôzne prejavy na koži.

Ďalšie informácie:

Príčiny: Strie vznikajú ako praskliny kolagénnych a elastických vlákien tvoriacich súčasť podkožia. Objavujú sa najmä na exponovaných miestach, kde dochádza k náhlym zmenám napnutia kože a podkožia. Jedná sa najmä o oblasť brucha, podbruška, chrbta, pŕs alebo stehien. Zatiaľ čo u žien je dominantnou príčinou strií tehotenstvo alebo náhla zmena hmotnosti, u mužov sa nezriedka objavujú strie na chrbte ako dôsledok nesprávneho cvičenia a preťažovania v posilňovni. Ošetrenie strií je komplikované a za najdôležitejšiu sa pokladá prevencia ich vzniku alebo ďalšieho rozvoja.

Strana 1 z 6