0017

SynCare je prvou českou profesionálnou dermokozmetikou s certifikáciou BIOKOZMETIKY.

 

Čo je biokozmetika?

Na českom, respektive aj európskom trhu je rad kozmetických značiek označovaných slovami: prírodné, bio, organic, natural ...

V Európskej únii neexistujú na rozdiel od potravín jednotné pravidlá označovania a certifikácie kozmetiky v kvalite BIO.

Slovné spojenie bio je vyhradené v rámci EÚ pre potravinárske suroviny a pre potraviny. Preto sa u nezávisle certifikovaného kozmetického prípravku v biokvalite môže objaviť predpona alebo prípona BIO len ako doplnok ďalšieho základného názvu.

Označovanie biokozmetiky v Českej republike:

0018

V Českej republike je nezávislou značkou "biokozmetiky“ logo CPK ktoré je ekvivalentom označenia bio u potravín.

Čo znamená CPK?

CPK je skratkou Certifikovaná Přírodní Kosmetika. Obdrží ju kozmetická firma, která úspešne prejde nezávislou externou certifikáciou. Udeľuje ju akreditačná agentúra KEZ, o.p.s.

Podrobné informácie dostanete tiež na stránkach www.kez.cz

Zakázané látky v biokozmetike

  • živočíšne zložky (okrem včelieho vosku a alkoholov ovčej vlny)
  • syntetické farbivá
  • ropné látky typu minerálneho oleja (Paraffinum Liquidum), parafínu alebo vazelíny
  • synteticky získané parfumy (esenciálne oleje sú povolené)
  • suroviny vyrobené pomocou GMO (Geneticky Modifikované Organizmy)
  • syntetické konzervačné zložky (okrem kyseliny benzoovej a kyseliny sorbovej), tj. nesmú byť prítomné napr. parabeny, thiazolinony, imidazolodinylová urea ai.
  • je významne obmedzené použitie tenzidov, nesmú byť používané PEG
  • zákaz použitia chemických UV filtrov

0019

CPK prípravky musia prechádzať pravidelnou reakreditáciou jedenkrát ročne. To garantuje vysokú akosť CPK prípravkov.

Je biokozmetika bezpečnejšia ako iná kozmetika?

Každý kozmetický prostriedok (v EÚ) musí splnit základné požiadavky smernice Rady 76/768 (EHS), ktorá definuje požiadavky na kozmetiku. Všetko ostatné predstavuje dobrovoľný nadštandard.

Biokozmetika väčšinou obsahuje prírodné suroviny alebo látky odvodené z tohto pôvodu. Tento fakt obmedzuje riziko kontaktu kože a takisto aj organizmu s látkami, ktoré nie sú telu vlastné. Rovnako obmedzenie alebo vylúčenie použitia niektorých farbív, zákaz syntetických parfumácií a výrazné obmedzenie možnosti použitia konzervačných látok prispieva k zvýšeniu úrovne bezpečnosti certifikovanej prírodnej kozmetiky pre človeka.

Prírodná kozmetika nie je to isté, ako biokozmetika

0020

 

Mnoho kozmetických výrobných spoločností používá prírodné alebo z prírodných surovín odvodené suroviny pre výrobu kozmetických prostriedkov. Zloženie takýchto prípravkov môže byť veľmi podobné s certifikovanou biokozmetikou. Hlavný rozdiel je v povinnosti výrobcov biokozmetiky preukazovať certifikačnému orgánu, že použité suroviny sú nielen prírodného charakteru, ale súčasne pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva a pre tento účel majú platné nezávislé osvedčenia.

Zo zdravotného hľadiska je podstatné, že pri pestovaní rastlinných surovín určených pre biokozmetiku nesmú byť použité syntetické hnojivá ani syntetické prípravky proti škodcom, ktorých najznámejšou skupinou sú pesticídy.

Rady pre nákup biokozmetiky